Skip to main content

ALBERTO MORAVIA, ROMAN POLÁK: KONFORMISTA (ČINOHRA SND, 2023)

Roman Polák, režisér a autor dramatizácie slávneho románu Konformista z roku 1951 od uznávaného talianskeho spisovateľa 20. storočia Alberta Moraviu, završuje rovnomennou inscenáciou svoju voľnú inscenačnú trilógiu, ktorej predchádzali tituly Ruské denníky a Scény zo života režiséra. Aj do tretice ju vytvoril so stálym inscenačným tímom – dramaturgia Daniel Majling, scéna Pavel Borák, kostýmy Peter Čanecký a hudba Lucia Chuťková. Dramaturgická línia sa tak prepojila s inscenačným tvarom, ktorý priniesol na javisko Činohry SND ďalší dramaticky silný a vizuálne sugestívny príbeh o hľadaní vlastnej identity a potrebe niekam patriť, ktoré sú formované od detstva, a pokiaľ nie sú naplnené, môžu hľadanie ľudských hodnôt, rodinného zázemia i lásky priviesť až k nepotlačiteľnej vášni a rozkoši zo zločinu. Konformista, konfrontujúci osobné dejiny postáv s tými politickými, nadčasovo poukazuje na to, že zmena režimu nezmení človeka. Konformizmus sa môže javiť ako znovuzrodenie pre lepší život, ale nakoniec môže priniesť smrť pre všetko, po čom a po kom sme túžili. Môže to byť raj, ale môže sa stať aj peklom. Voľba, či sa na túto cestu vydať, je na každom zvlášť, aj na „konformistovi“ Polákovej inscenácie.

Premiéra: 15. 4. 2023

Preklad: Miroslava Vallová
Réžia a dramatizácia: Roman Polák
Dramaturgia: Daniel Majling
Scéna: Pavel Borák
Kostýmy: Peter Čanecký
Hudba: Lucia Chuťková
Pohybová spolupráca: Juraj Letenay
Fotografie: Waldemar Švábenský
Animácia: Jakub Reken

Marcello: Juraj Loj (ako hosť)
Giulia: Anežka Petrová
Matka: Ingrid Timková
Otec: Dušan Jamrich
Quadri: Martin Huba
Linna/Luisa: Rebeka Poláková
Orlando: Ľuboš Kostelný
Lino: Ondrej Kovaľ
Delia: Henrieta Mičkovicová (ako hostka)
Kňaz: Ivan Vojtek
Slúžka: Anna Magdaléna Hroboňová (poslucháčka VŠMU)
Alberi: Phi Ngoc Duy (ako hosť)/Yehuda Gabrielita Madjiah (ako hosť)
Marcello, dieťa chlapec: Maroš Baňas (ako hosť)
Cirrincione: Tomáš Bognár (poslucháč VŠMU)
Dvaja ošetrovatelia, traja vrahovia: Tomáš Bognár (poslucháč VŠMU), William Heringes (poslucháč VŠMU), Michal Kvaššay (poslucháč VŠMU), Richard Labuda (poslucháč VŠMU), Mário Mačičák (poslucháč VŠMU), Daniel Zwach (poslucháč VŠMU)
Tri prostitútky: Natália Slovíková (poslucháčka VŠMU), Emily Drobňáková (poslucháčka VŠMU), Kristína Koblišková (poslucháčka VŠMU), Barbora Panáková (poslucháčka VŠMU), Katarína Novotková (poslucháčka VŠMU), Viktória Svoradová (poslucháčka VŠMU)
Ženy tancujúce v tančiarni: Emily Drobňáková (poslucháčka VŠMU), Klaudia Dzureková (poslucháčka VŠMU), Soňa Fábryová (ako hostka), Rea Frlajsová (poslucháčka VŠMU), Sára Gál (poslucháčka VŠMU), Naďa Gášeková (poslucháčka VŠMU), Kateryna Kolisnichenko (poslucháčka VŠMU), Mária Miklošková (poslucháčka VŠMU), Adriana Moravčíková (poslucháčka VŠMU), Katarína Novotková (poslucháčka VŠMU), Barbora Panáková (poslucháčka VŠMU), Natália Slovíková (poslucháčka VŠMU), Viktória Svoradová (poslucháčka VŠMU), Viktória Vadovičová (poslucháčka VŠMU), Alexandra Zeleňáková (poslucháčka VŠMU)
Muži tancujúci v tančiarni: Tomáš Bognár (poslucháč VŠMU), William Heringes (poslucháč VŠMU), Michal Kvaššay (poslucháč VŠMU), Richard Labuda (poslucháč VŠMU), Mário Mačičák (poslucháč VŠMU), Daniel Zwach (poslucháč VŠMU)

Foto: Ctibor Bachratý

anezka petrova giulia
anezka petrova giulia juraj loj marcello
anezka petrova giulia juraj loj marcello 2
anna magdalena hrobonova sluzka
dusan jamrich otec
henrieta mickovicova delia juraj loj marcello anezka petrova giulia
hlavna juraj loj marcello
ivan vojtek knaz
juraj loj marcello 2
juraj loj marcello anezka petrova giulia martin huba quadri
juraj loj marcello ingrid timkova matka
lubos kostelny orlando juraj loj marcello
martin huba quadri
ondrej koval lino
rebeka polakova linna
rebeka polakova linna anezka petrova giulia